2015.01.19. 11:29
Fejtetű tünetei és kezelése
Figyeljünk oda, nehogy az egész család tetves legyen! Az apró élősködők, a tetvek a fejlett higiénés körülmények ellenére ma sem ismeretlenek számunkra. Leggyakrabban a fejtetűvel találkozni, mely járványszerűen gyermekközösségekben fordul elő gyakran, hiszen könnyen átterjed egyik fejről a másikra, legyen az bármilyen ápolt is.
A fejtetű előfordulása
A 2-3 mm hosszú fejtetű (Pediculus humanus capitis) élősködő rovar, mely színét az emberi haj színének megfelelően képes változtatni. Nősténye körülbelül egy hónapig él, ez alatt a rövidnek mondható idő alatt kb. 200 fehéres, átlátszó petét, ún. serkét helyez el a hajszálak tövében. A serkék – különösen nagyítóval – jól láthatók, és főként a fül mögött, illetve a tarkótáji hajszálakon vernek tanyát, ott, ahol a legmelegebb van. A peték kb. egy hét alatt kelnek ki, majd ugyanennyi időt vesz igénybe a lárvák kifejlődése. A kifejlett példányok vérszívással táplálkoznak, naponta többször is, az éhezést viszont nem bírják sokáig: emberi vér híján pár napon belül elpusztulnak.
A tetvességnek az erőteljes viszketésen kívül nincs különösebb jele – ezt az állatok által vérszívás közben kiválasztott és a fejbőrt irritáló anyagok okozzák. A viszketés miatti vakarózás másodlagos bőrfertőzést és ótvart is okozhat.
A fejtetvesség diagnózisa
Tetvességre gyanús, aki eltetvesedett környezetben él, akinek a fejbőrén illetve a testén jellegzetes vakarózási nyomok láthatók, haján vagy ruházatán üres serketokok találhatók, illetve az is, akinek elhanyagolt külseje, hiányos tisztálkodása, életmódja, egyéb körülményei valószínűsítik a fertőzöttséget. A vizsgálatokhoz kézi nagyító használata ajánlatos.
Fejtetvességre utaló gyanú alkalmával a hajat lazán szét kell bontani, és elsősorban a fülek melletti, mögötti területet valamint a tarkótájat kell átvizsgálni. A serkék és a kifejlett tetvek a barna és fekete hajúakon szabad szemmel is könnyen észrevehetők, a világosabb hajúaknál azonban fokozott figyelem szükséges. Erősen eltetvesedett egyéneknél a tetvek a hajból sűrű fogazatú fésűvel kifésülhetők. (Ilyen sűrűfésű a gyógyszertárakban kapható, de van olyan tetűirtó szer is, amelyikhez mellékelik.) Lehetőleg a serkéket kell keresni, mivel ezekből több is található, és a fénykerülő, gyorsan menekülő tetveknél könnyebben fellelhetők. Minden esetben meg kell győződni a talált serkék életképességéről. Ez a legegyszerűbben a leghagyományosabb módon, a "körömpróbával" bizonyítható: az életképes serke két köröm között összenyomva pattanó hangot ad.
A fejtetvesség kezelése
Fejtetvességnél a haj kezelése a legfontosabb, de mivel a fejtetű gyakran a jellegzetes használati tárgyak (fésű, hajkefe, sapka, fejkendő stb.) közvetítésével is terjedhet, ezért ezek hatásos fertőtlenítését is el kell végezni.
A hajszesz a fejtetvesség azonnali megszüntetésére és megelőzésére egyaránt alkalmas. Tetűirtó hajszeszből többféle is kapható vény nélkül a gyógyszertárakban. A hajszesszel a hajas fejbőrt és a hajat gondosan át kell itatni, majd azt a fejbőrbe kell dörzsölni. Ezután meg kell várni, amíg a hajszesz rászárad a hajra (5-15 perc). A hajszesz száradási ideje elegendő arra, hogy a készítmény kifejtse hatását, a tetveket és a serkéket elpusztítsa. Vattával lefedve ügyelni kell arra, hogy a hajszesz a szembe ne jusson.
Az elhalt serkéket a cementszerű anyag erősen rögzíti a hajszálakhoz, ezért ezek a hajszálakról csak ecetes vízbe mártott, sűrű fogazatú fésűvel, illetve egyenkénti lehúzással - esetleg a haj levágásával - távolíthatók el. A hajjal érintkező használati tárgyakat, például hajkefét, fésűt forró vízzel vagy a tetűirtó hajszeszbe mártva lehet fertőtleníteni.
Tetűirtó szerek alkalmazásakor kicsi a rezisztencia kialakulásának veszélye. Ennek - az azonos kémiai szerkezetű vegyületek használata ellenére - az az oka, hogy e szereket nem rendszeresen alkalmazzák, a kezelés csak rövid ideig tart, és a populációnak csak viszonylag kisszámú és elszigetelt egyedét érinti. A mindennapos gyakorlatban a kezelések hatástalanságának okát mégis sokszor az alkalmazott készítmény hatóanyagával szemben kialakult rezisztenciának tulajdonítják még akkor is, amikor ezek hátterében kivitelezési hibák állnak. A hatás alapvető feltétele, hogy a serke és a tetű a készítménnyel legalább 5 percen keresztül érintkezzen. Amennyiben a bedörzsölés nem alapos, és nem terjed ki a fejbőr és a haj teljes területére, úgy az érintőméreg nem tudja kifejteni hatását. Gyakori hiba az is, hogy a tetűirtó hajszeszt hajmosással túl korán, még aznap eltávolítják, így a családban akár az azonnali újrafertőződés veszélye is fennáll.
Megelőzés, hasznos tudnivalók itt találhatóak: www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/fejtetu/213
Új alternatív és hatékony eljárás!
A tetvekkel folytatott versenyfutásban tehát korántsem állunk nyerésre. Ezért is keltette fel a figyelmet, mikor 2006-ban pofonegyszerű megoldással álltak elő a Utah-i Egyetem (University of Utah, Salt Lake City, USA) munkatársai. Rájöttek, hogy a fejtetvek nagyon érzékenyen függenek a környezetük páratartalmától, és a petéikkel együtt halálra száríthatók, ha nagyon nagy mennyiségű meleg levegőt fújnak a hajba. A meleg levegőt a hajréteg alá, a fejbőrre kell fújni, így viszont az nem lehet olyan forró, mint a hajszárítók légárama. Ez egy új készülékkel érhető el, amelyben a levegő hőmérsékletét fejlett számítógépes szabályozás tartja a megkívánt szinten.
Az eljárást azóta engedélyezte az Egyesült Államok illetékes hatósága, a Food and Drug Administration (FDA), a klinikai vizsgálatok eredményeit pedig a világ vezető gyermekgyógyászati lapjában, a Pediatricsban publikálták. A cikk szerint ez a ma ismert leghatékonyabb eljárás a fejtetvesség kezelésére - már ha a kopaszra nyírást nem tekintjük alternatívának. A kezelés mindössze egyszeri alkalom, és csak fél óráig tart.
Hazánkban is megtalálható ez az új eljárás: www.zoologia.hu/kezeles.html
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek